Zurück

Recepty pre začiatočníkov s fermentáciou

Pre začiatočníka s kvasením je dobré začať s čo najjednoduchšími receptami, aby ste si našli vzťah ku kvaseniu, ako aj dostatok trpezlivosti pokračovať vo vytváraní domácich živých produktov čo najdlhšie. A rovnako tak je dobré neponáhľať sa s ich konzumáciou a začať pomaly: ideálne je najprv popíjať fermentované zeleninové šťavy, ktoré sú pre trávenie najšetrnejšie. 

Prečo je dôležité začať s fermentáciou postupne?

Fermentované produkty zavádzajú do tráviaceho traktu probiotické baktérie. Ak je v našich črevách menej a prevažujú patogénne kmene (čo je vďaka mestskému prostrediu, pracovnému stresu, životnému štýlu a antibiotickým režimom celkom bežné), zavedenie probiotických potravín spustí postupný "boj" proti patogénom, ktoré pri odumieraní uvoľňujú rôzne toxíny, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné príznaky - nadúvanie, hnačku, zápchu a ďalšie.

Fermenty, ktoré nestarnú

Hneď na začiatku je dôležité nezabúdať pri tvorbe na hygienu a mať všetky pomôcky a riad riadne umyté alebo vyvarené v horúcej vode. A keď už máte všetko pripravené, môžete začať. Čo tak začať s najjemnejším a najlacnejším domácim kvasom – kvasom z červenej repy? 

Suroviny a recept:
  • Červená repa
  • Himalájská soľ
  • Filtrovaná voda

Červenú repu očistite a nakrájajte, ideálne na väčšie kúsky s veľkosťou asi 4 cm. Na 1 liter vody pridajte približne 2 polievkové lyžice soli. Potom nechajte červenú repu zakrytú vodou a soľou kvasiť pri izbovej teplote 7 až 10 dní. Na zvýraznenie chuti môžete pridať aj cesnak alebo zázvor. Výsledný kvas môžete popíjať pred jedlom, aby ste lepšie naštartovali trávenie. Ak je kvas príliš silný, môžete ho mierne zriediť vodou. 

BENEFITY:
Červená repa je sama o sebe veľmi zaujímavou potravinou, už len z hľadiska benefitov pre naše telo, a to od podpory detoxikačných mechanizmov, podpory trávenia až po lepšiu reguláciu krvného tlaku. Obsahuje tiež mnoho minerálov a vitamínov, ako napríklad draslík, železo, mangán, vitamín B9 a vitamín C. (1) 

Druhým a rovnako jednoduchým spôsobom kvasenia, ktorý je ideálny pre úplných začiatočníkov, je recept našich starých mám, ktorý vám poskytne dostatok kvalitných minerálov a vitamínov na chladnejšie obdobie roka: kyslá kapusta, ktorá má v našich končinách najdlhšiu tradíciu. 

Suroviny a recept:
  • Hlava kapusty (biela/červená)
  • Himalájská soľ

Kapustu nakrájajte na jemné rezance a potom ju osoľte ideálne v pomere 1 polievková lyžica soli na 1 kg surovej zeleniny. Malý list kapusty si nechajte na výsledné zaťaženie fermentu. Nakrájanú a osolenú kapustu potom poriadne vyžmýkajte, aby pustila dostatok šťavy (soľ tomu napomáha). Keď kapusta zmäkne a pustí dostatok šťavy, aby sa dala ponoriť do nádoby, preložte ju do pohára a poriadne ju zatlačte.

Na vrch nádoby položte odložený list, ktorý ste si nechali, aby sa kapusta nedostala do kontaktu so vzduchom, a nádobu zatvorte. Pohár nechajte stáť na kuchynskej linke približne týždeň, dĺžka kvasenia sa bude líšiť v závislosti od teploty. Každý druhý deň môžeme z nádoby opatrne uvoľniť nahromadené CO2, kapustu ochutnáme (vždy čistou lyžicou!) a potom ju premiestnime do chladničky, kde kapusta vydrží dokým ju nezjeme.

BENEFITY: Kapusta obsahuje množstvo dôležitých minerálov a vitamínov ktoré naše telo potrebuje. Medzi hlavné patrí vitamín C, sodík, meď, vitamín K1 a mnoho ďalších vitamínov a minerálov dôležitých pre náš vývoj. (2) Zaujímavosťou je, že kyslá kapusta má mnohonásobne vyšší obsah vitamínu C ako surová kapusta.

Každý z týchto receptov je možné pripraviť v zložitejšej verzii, napríklad je možné pridať ďalšie korenie na ochutenie a posunúť ferment na ďalšiu úroveň lahodnosti. Vždy je možné pridať do kvasenej kapusty trochu inej zeleniny, napríklad mrkvu, zázvor, kurkumu alebo čokoľvek, čo máte radi.

Na úplnom začiatku je dobré nebáť sa skúšať, hrať sa a ochutnávať. Nebojte sa teda tvoriť a skúmať všetky podoby a vlastnosti kvasu, ktoré môžete postupne upravovať podľa vlastných preferencií a chutí.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/foods/beetroot#plant-compounds 
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-sauerkraut#digestion