Zurück

Z čoho sa skladá tá najlepšia desiata?

Kto má doma malých stravníkov vie, že jedlo býva veľkou témou. Deti sú buď veľmi vyberavé a chcú stále tie isté potraviny (často nie práve najzdravšie) alebo sú stále hladné a my už nevieme, čím ich uspokojiť. Ako môžete zlepšiť výživovú hodnotu stravy vášho dieťaťa a dostať do nej tie najzdravšie ingrediencie bez toho, aby vaša ratolesť vymýšľala pri každom súste? Máme pre vás niekoľko praktických tipov.

Výživa na prvom mieste

Základom detskej stravy musí byť výživa, nie kvantita ani uspokojovanie chutí. Dostatočná výživa môže byť problémom najmä vtedy, keď naša vlastná strava nie je poriadne výživná. Jadrom stravy detí by mali byť skutočné potraviny s vysokým obsahom živín. Nie len tie, ktoré poskytujú rýchlu energiu a uspokojenie a na ktorých je ľahké vybudovať si závislosť.

Pre správny vývoj tkanív a mozgu potrebujú malé deti dostatok kvalitných tukov, bielkovín a sacharidov, predovšetkým komplexných, a cukrov, najlepšie vo forme čerstvého ovocia.

Stále však existujú protichodné názory na stravovanie detí. Niektoré podporujú zastarané modely, podľa ktorých sa deťom odporúča predovšetkým zelenina, ovocie a "obilniny". Vtedy však v strave chýbajú kvalitné živočíšne produkty, ktoré sú bohatým zdrojom často nedostatkových živín, a kvalitné tuky - najmä omega-3 mastné kyseliny, ktoré prispievajú k väčšej sýtosti, prísunu energie, rozvoju mozgu a nervového systému.

Komentár WILD & COCO:
Naša firemná filozofia zahŕňa vášeň pre rastlinné zdroje sily a radi skúmame alternatívy bez živočíšnych zložiek. Výživa vyvíjajúcich sa detí je však špecifická a ak sú rodičia vegetariáni, neznamená to automaticky, že rovnaká strava vyhovuje aj ich deťom.

Ako začať vylepšovať rodinný jedálniček?

Začnite s tým, čo máte, ale vyraďte priemyselne spracované potraviny: sladkosti, nekvalitné pečivo, instantné jedlá, nadýchané výrobky a ovocné kapsičky. Ide o vysoko spracované potraviny, ktoré sú len nie "mŕtve" ale nevieme nič o pôvode zložiek, ani o ceste, ktorú prešli, kým sa dostali do obalu. Nehovoriac o pridaných látkach podporujúcich technologickú stránku týchto potravín, ktoré však pozitívne neprispievajú nášmu zdraviu.

Tip WILD & COCO pre fanúšikov rastlinnej stravy: Doplňte stravu celej rodiny kvalitnými doplnkami a zamerajte sa najmä na omega 3 mastné kyseliny. Atrey a Kateřina používajú tekuté morské riasy a deťom ich podávajú v pomarančovom džúse, ktorý skvele maskuje ich výraznú chuť.

Po revízii jedálnička môžete začať nenápadne zvyšovať výživnosť pokrmov, ktoré už dieťa pozná. Pri ovocí a zelenine je zásadná ich čerstvosť, zrelosť a bio kvalita, keďže rozhodujú o tom, koľko živín dieťaťu dodávajú. Namiesto vyprážania pečte, varte na pare alebo zeleninu servírujte bez tepelnej úpravy. A ste otvorení aj živočíšnej strave, môžete pridať napríklad vajce alebo vaječné žĺtky, kvalitný kolagén, maslo alebo prepustené maslo ghí.

Na začiatok je tiež skvelé pravidelne pridávať pomaly varené zeleninové (či masokostné) vývary, ktoré môžete podávať len ako nápoj alebo ich zakomponovať do akéhokoľvek iného jedla. Týmito krokmi posuniete výživnosť jedálnička svojho dieťaťa na úplne inú úroveň.

Jedlo, situácia, emócie

Spôsob, akým jedlo podávame a ponúkame, pomáha dieťaťu vybudovať si zdravý vzťah k jedlu. Ale ruku na srdce - kto z nás môže s čistým svedomím povedať, že jeho vlastný vzťah k jedlu je naozaj v poriadku? Moment, keď jedlo podávame svojim deťom, je veľmi dôležitý. V prípade spomínaných kapsičiek, sladkostí a nadýchaných kukuričných chrumiek je to často v zhone a vyplýva to z našej potreby rýchlo dieťa zabaviť alebo odvrátiť jeho pozornosť od emócií, ktoré práve prežíva.

Zamyslite sa nad tým, koľkokrát ste použili jedlo, aby ste dieťa utíšili od smútku alebo hnevu, ktorý prežívalo? Opakovaním týchto situácií zasievame pomyslené semienko k emocionálnemu jedeniu a preferovaniu určitých potravín (najmä sladkostí) pri prežívaní emocionálnej nepohody. 

Príklady vhodnej desiaty, olovrantu:

Buďte vzorom

Ak si my ako rodičia neurobíme poriadok vo svojich vlastných prioritách, ťažko môžeme žiadať, aby to isté robili aj naše deti. Netreba však panikáriť nad súčasnou situáciou alebo začínať od nuly do sto a snažiť sa o dokonalosť. Dobrým začiatkom je jednoducho uvedomenie a následné vybudovanie pevného základu pomocou týchto krokov:

  • Vylúčte zo svojej domácnosti priemyselne spracované potraviny.
  • Ak je to pre vás možné, nevyhýbajte sa živočíšnym zdrojom, ale dbajte na ich pôvod.
  • Nahraďte instantné kaše kvalitnými celozrnnými obilninami.
  • Zaraďte vopred namočené strukoviny.
  • Nahraďte rafinované rastlinné tuky extra panenskými olejm a prípadně kvalitnými živočíšnymi tuky (např. ghí)
  • Sladkosti postupne nahraďte ovocím alebo domácimi dezertmi
  • Na pitie vyberajte čistú alebo kokosovú vodu, vývar a bylinkové čaje

Poznámka spoločnosti WILD & COCO: V kuchyni majte len kvalitné a panenské rastlinné oleje a vyhýbajte sa rafinovaným. Tento RAW kokosový olej ponúkame v bio kvalite.

Priateľské črevné baktérie 

Aj u malých detí sa odporúča zaradiť rôzne fermentované potraviny v menšom množstve: fermentovanú zeleninu, kvalitné fermentované výrobky z rastlinných alternatív mlieka. Pomôžu s budovaním silného mikrobiómu, ktorý sa vytvára v prvých rokoch života a významne ovplyvňuje zdravie po zvyšok života.

TIP: Stiahnite si naš elektronický e-book pre mamičky ZDARMA, v ktorej nájdete ďalšie tipy týkajúce sa starostlivosti o mikrobióm vášho dieťaťa a matky.

Autorka článku: Jana Soutor Raganová