Zurück

Prichádza jeseň, podporte zdravie čriev a imunitu!

S končiacim letom nastáva obdobie, kedy je potreba začať viac myslieť na našu imunitu a posilnenie obranných mechanizmov organizmu. Hrejivé letné dni nahrádza kolísavé jesenné počasie a s ním spojené ochladenie. Pokojný čas dovoleniek vystriedal hektický návrat do bežného pracovného procesu a zoznam povinností. Začíname viac obmedzovať čas pre relaxáciu a regeneráciu a trávime viac času prácou. Tieto faktory a mnoho ďalších vedú k postupnej zvyšujúcej sa stresovej záťaži a oslabeniu našej imunity. Nie je teda vhodnejší čas k podporeniu našej imunity než v tomto období, kedy je odolnosť organizmu viac testovaná. Samozrejme, že by sme mali myslieť na svoje celkové zdravie celoročne a posilňovať imunitu i v menej náročnom období, ale v tomto článku sa zameriame na to, ako sa o svoju imunitu starať najmä v jesenných mesiacoch a akú rolu v starostlivosti o imunitu zohrávajú fermentované produkty a probiotiká.. 

Zdravé črevá = silná imunita 

VVedeli  ste, že v našich črevách sa nachádza približne 70 % imunitného systému? Áno je to tak, preto kondícia a zdravie našich čriev ovplyvňuje celkovú odolnosť nášho organizmu. V tomto smere hrá dôležitú rolu mikrobiota, spoločenstvo približne 100 biliónov mikroorganizmov (väčšina z nich sú baktérie, ale tiež vírusy a huby) nachádzajú sa v črevách. Medzi mikrobiotou a imunitným systémom totiž funguje dôležitý symbiotický vzťah, ktorý pokiaľ je v rovnováhe, je vznik ochranných mechanizmov organizmu v reakcii na patogény adekvátna, reakcia imunitného systému teda nie je premrštená alebo naopak príliš malá. Práve dynamická interakcia medzi črevnou mikroflórou a vrodeným a adaptivným imunitným systémom hostiteľa sú nevyhnutné pre udržanie črevnej homeostázy a potlačenia prípadného zápalu.

Mikrobióm vs. mikrobiota

Často sa pojem mikrobióm využíva ako súhrnný názov baktérií a mikroorganizmov osidlujúcich naše črevá. Mikrobióm však predstavuje okrem samotných mikroorganizmov (mikrobioty) i ich genetický materiál (metagenom) a okolné podmienky prostredia. Zohľadňuje teda problematiku črevných mikroorganizmov komplexne.

Črevná mikroflóra metabolizuje bielkoviny a komplexné sacharidy, syntetizuje vitamíny. Za normálnych okolností produkuje metabolity nevyhnutné pre komunikáciu s imunitným systémom a moduláciu imunitných odpovedí v reakcii na antigén (potenciálne škodlivú látku, ktorá môže byť cudzia alebo telu vlastná). Produkciu týchto metabolitov zabezpečuje metagenom kódujúci zhruba tri milióny génov. Len pre našu predstavu ľudský genóm sa skladá približne z 23 000 génov, teda rola črevného mikrobiómu na funkciu našej imunity a teda celkového zdravia je naprosto zásadná.

             Metabolity produkované mikrobiotou nahrádzajú veľa funkcií hostiteľa, ovplyvňujú jeho kondíciu, fenotyp a celkové zdravie a interagujú priamo i nepriamo s imunitnými bunkami hostiteľa. Sprostredkovávajú vzájomnú komunikáciu medzi bunkami črevného epitelu a imunitnými bunkami. Následne potom schopnosť črevných epiteliálných buniek tvoriť slizničnú bariéru je jedným z kľúčových obranných mechanizmov organizmu. Táto bariéra funguje ako prepážka, ktorá oddeľuje obsah čriev od krvného riečišťa, teda mikrobiotu a jej metabolické produkty od imunitných buniek a bráni tak črevnej priepustnosti. Priechod látok cez túto prepážku je veľmi prísne regulovaný a kontrolovaný. 

Vaše črevá sú „strážcom“ vášho zdravia

Narušenie rovnovážnej interakcie medzi mikrobiototu a slizničným imunitným systémom môže viesť k premnoženie nepriateľských baktérií v črevách a k metabolickým zmenám. Toto vychýlenie od rovnováhy potom z dlhodobého hľadiska spôsobuje narušenie epiteliálnej bariéry a zvýšenie náchylnosti k infekciám. Črevná dysbióza alebo negatívne zmeny v zložení črevných baktérií (napr. užívanie antibiotík), tak môže dysregulovať imunitné reakcie, zvyšovať oxidačný stres a spôsobovať zápal a inzulínovú rezistenciu.

Bohužial práve okolo jesene nastáva obdobie častého prechladnutia a chrípkové ochorenie, ktoré vedie k nadmernému užívaniu antibiotík. Súčasná generácia antibiotík na trhu je veľmi široká a často ovplyvňuje priaznivú mikrobiálnu rozmanitosť nášho čreva. Antibiotika tak významne ovplyvňujú vrodený črevný mikrobióm človeka a spôsobujú zmeny mikroflóry, ktorá následne stráca odolnosť a rozmanitosť potrebnú k vytvoreniu vyvážených imunitných odpovedí. Predpokladá sa, že tento jav vysvetľuje dramatický nárast autoimunitných a zápalových porúch vo vyspelých častiach sveta.

Ak chcete teda posilniť imunitu, podporte svoj črevný mikrobióm!

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že imunitné bunky interagujú s mikrobiómom, ktorý je priamo ovplyvnený stravou a životným štýlom jedinca. Potraviny, ktoré jeme, ovplyvňujú rozmanitosť a zloženie baktérií v črevách, ktoré následne pôsobia na imunitné bunky. Typická západná strava, ktorá má vysoký obsah živočíšnych bielkovín, cukru, priemyselne spracovaných potravín a nasýtených tukov, má za následok menej rozmanité črevné baktérie a podporuje zápaly a chronické poruchy. Naopak, konzumácia prevažne rastlinnej stravy s vysokým obsahom vlákniny, spoločne s fermentovanými produktami sú k posilneniu črevného mikrobiómu, a teda Vašej imunity, veľmi prospešné. 

Zaraďte do svojho jedálnička pravidelnú konzumáciu fermentovaných potravín so živými kultúrami. Tu sa ponúka vyskúšať našu novinku, Biotic Cocofir, bio fermentovanú bezlaktózovú alternatívu kefíru. Obsahuje rozmanité bakteriálne kultúry a vlákninu galaktomanan, ktorá podporuje rast priateľských baktérií a zvyšuje ich pozitívne pôsobenie na zdravie čriev. Táto lahodná vegánska varianta kefíru pomáha podporiť rozmanitosť nášho mikrobiómu a modulovať črevnú mikroflóru správnym smerom. Vyskúšať  ho môžete v troch príchutiach - prírodnej, mangovej a višňovej. Vyberať ale môžete z celého radu našich produktov, od alternatív fermentovaných jogurtov Primebiotic Cocoguard, cez rôzne varianty BIO fermentovanej zeleniny (Superhuman Kimchi, Flowerchi a Greenchi), ktoré pomáhajú pre dlhodobej konzumácii zvýšiť rozmanitosť črevnej mikroflóry, a teda posilniť Vašu imunitu. 

Probiotiká, prebiotiká a symbiotiká

Podporiť svoj črevný mikrobióm môžete tiež špeciálnym doplnkom výživy Superhuman Probiotics obsahujúci 28 bakteriálnych kmeňov priateľských baktérií. Tie nielen, že podporia zdravie čriev a mikrobiómu, ale tiež Vašu odolnosť. Ako sme si už povedali v úvode, mikrobiota moduluje reakcie imunitného systému. A pretože probiotiká predstavujú “živý mikrobiálny doplnok výživy” môžeme ich vnímať ako dôležitý motor zdravia, a to vďaka ich schopnosti modulovať imunitnú odpoveď hostiteľa. Bakteriálne kmene, vrátane   Lactobacilli a Bifidobacterium, ktoré sú súčasťou Superhuman Probiotics, môžu prechádzať cez črevné epiteliálne bunky a pozitívne stimulovať aktivitu imunitných buniek (fagocytov) v slezine alebo iných orgánoch i po dobu niekoľkých dní. 

Okrem probiotík sú dôležité tiež prebiotiká, nestráviteľné zložky potravy, ktoré podporujú rast a aktivitu priateľských baktérií v hrubom čreve a posilňujú črevnú bariéru. Medzi nestráviteľné sacharidy patria veľké polysacharidy ako sú inulín, rezistentný škrob, celulóza, hemicelulóza, či pektíny. V našich produktoch nájdete ako probiotiká, tak prebiotiká, ktorých kombináciu označujeme ako symbiotiká. Tie môžete nájsť v Symbiotic Cocoguarde a Symbiotic Cocofire. 

Teda pestrá a nutrične vyvážená strava vrátane fermentovaných potravín, probiotík a prebiotík, je zásadná pre pokrytie našich nutričných potrieb a k podpore správnej funkcie imunitního systému a črevného mikrobiómu. Nezabúdajte ale tiež na pohyb, kvalitný spánok a čas na relaxáciu. Duševná nepohoda a obzvlášť stres má na náš mikrobióm negativní vplyv, a teda i na náš imunitný systém. Dôležité je teda pristupovať k svojmu zdraviu komplexne a podporovať svoju  imunitu na všetkých úrovniach.

Referencie:

  1. Y. Yoo, S. S. Kim, Probiotics and Prebiotics: Present Status and Future Perspectives on Metabolic Disorders, Nutrients. 2016 Mar; 8(3): 173., doi:10.3390/nu803017
  2. Y. Yoo, M. Groer, S. V. O. Dutra, A. Sarkar, D. I. McSkimming, Gut Microbiota and Immune System Interactions, Microorganisms 2020, 8, 1587; doi:10.3390/microorganisms8101587
  3. D. Zheng, T. Liwinski, E. Elinav, Interaction between microbiota and immunity in health and disease, Cell Research (2020) 30:492–506; https://doi.org/10.1038/s41422-020-0332-7
  4. Y. Belkaid, T. Hand, Role of the Microbiota in Immunity and inflammation, Cell. 2014 March 27; 157(1): 121–141. doi: 10.1016/j.cell.2014.03.011.
  5. A. M. Valdes and colleagues, Role of the gut microbiota in nutrition and health, Science and Politics of Nutrition, BMJ 2018; 361 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.k2179