Zurück

Letné osvieženie s tajomnou kombuchou

Probiotický sladko-kyslý nápoj kombucha, ktorý poznali už naše babičky, sa teší čoraz väčšej obľube. O vzniku kombuchy sa vedú rôzne legendy, v ktorých sú tomuto nápoju prisudzované až zázračné vlastnosti. Čo je na nich pravdy, ťažko povedať, každopádne kombucha upútava pozornosť ľudí možno už viac ako dvetisíc rokov. Takže... niečo na nich zrejme bude.

Zoznámte sa, kombucha...

Vzniká fermentáciou najpopulárnejšieho nápoja planéty – čaju. Proces kvasenia dodáva nápoju prirodzenú perlivosť, čo najmä v horúcich dňoch osvieži rozhodne viac ako šálka teplého čaju. Oproti sladeným umelo sýteným limonádam je kombucha úplne prírodná a navyše obsahuje mnoho probiotických baktérií.

Práve zmes baktérií a kvasiniek, ktorých zhluky môžete dokonca vidieť na dne každej našej fľaše, sladký čaj premení na tak obľúbenú kombuchu. Zmesi baktérií a kvasiniek, ktoré môžu za všetku tú mágiu, sa hovorí skrátene SCOBY. Scoby je tou zvláštnou nepriepustnou blanou na povrchu čaju, ktorá tekutinu oddeľuje od okolitého vzduchu a vytvára tak ideálne prostredie pre fermentáciu. Aby k nej dochádzalo, je však nutné čaj vopred niečím osladiť.

Ako často a kedy si kombuchu dopriať?

Kombuchu si dávame ráno po prebudení na lačno pre naštartovanie trávenia, aj počas dňa pre lepšie trávenie a dobitie bateriek. Kombucha totiž okrem toho, že skvelo chutí, vie tiež vo veľkej miere povzbudiť náš organizmus. A to nielen bublinkami, ale aj zvyškovým kofeínom z čierneho čaju. Aby ste si udržali kvalitu svojho spánku, večer sa kombuche a ďalším povzbudzujúcim nápojom radšej vyhnite. Keď vás však cez deň pochytí maškrtenie alebo vás zalejú horúčavy a zmáha únava, nie je po ruke lepšieho parťáka..

Okrem vysokého obsahu živých kultúr má kombucha ešte ďalšie skvelé vlastnosti. Obsahuje totiž cca jedno percento alkoholu, z ktorého určite nebudete opití, má však oveľa zaujímavejšiu funkciu. Mierne riedi krv, vďaka čomu sa kombucha a v nej obsiahnuté látky ľahko a rýchlo vstrebáva. Nízky obsah alkoholu, ktorý vzniká fermentáciou, taktiež zaručuje efektívnu extrakciu aktívnych látok z bylín, ktoré sa do kombuchy pridávajú pri druhej fáze fermentácie..

Chcete ochutnať kombuchu?

U nás môžete kúpiť napríklad kombuchu s posvätnou ajurvédskou bazalkou tulsi, jazmínom či citrónovou trávu. A pokiaľ vás láka vyskúšať vlastnú príchuť, kombuchu si môžete pokojne vyrobiť sami doma. Na formovanie vlastného SCOBY môžete využiť akúkoľvek kombuchu z našej ponuky. Stačí k nej len uvariť čierny čaj, poriadne ho osladiť cukrom alebo kokosovou vodou a nechať stáť v plátnom prikrytom pohári niekoľko dní. Pozorovať, ako sa baktérie a kvasinky rýchlo spájajú a formujú na povrchu blanu, je samo o sebe magické.

Rada na záver…

(Výroba vlastnej kombuchy však vyžaduje nejaký čas. Čo si budeme rozprávať, dosiahnutie optimálnej chuti a perlivosti je tak trochu alchýmia. Ak sa do výroby pustíte sami, nepodceňte obstaranie pevných sklenených fliaš a nenechávajte kombuchu fermentovať v uzavretých fľašiach veľmi dlho. Majte na pamäti, že je to stále živá kultúra, ktorá neustále pracuje.)