Späť

Pred slnkom vás ochráni správna životospráva

Slnko je najväčším a najsilnejším zdrojom energie. Jeho účinky nie sú vo svojej podstate zlé ani nepriaznivé. Ak náhodou sú, máme pre vás úprimnú správu: pravdepodobne si za to môžeme sami. Väčšinu roka sme v uzavretých priestoroch a slnečným lúčom sa naplno vystavujeme len v lete, keď nie sme prispôsobení ich intenzite. Ako sa teda pripraviť na leto s pomocou prírodných zdrojov?

Na slnečné lúče sa musíme adaptovať postupne. Pobytom na slnku aj počas roka podporiť prirodzenú ochranu organizmu pred UV žiarením.

A existujú aj ďalšie jednoduché kroky,
ktoré vám pomôžu užiť si zdravé leto:

  • Vystavujte sa slnečnému žiareniu najmä ráno, keď má najnižšiu intenzitu. A ideálne bez slnečných okuliarov, opaľovacieho krému alebo oblečenia.

  • Slnečné okuliare noste čo najmenej. Vaše oko je senzor a pomáha vášmu telu lepšie vyhodnotiť situáciu.

  • Opaľovacie krémy nepoužívajte preventívne, ale najmä počas poludňajších horúčav. Vyberajte si netoxické krémy s minerálnymi filtrami.

  • Podporte svoje telo dostatkom kvalitných tukov a dostatkom antioxidantov, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so zvýšeným množstvom voľných radikálov

Slnko a oxidačný stres

Účinkom slnečného svetla naše telo produkuje energiu. Zároveň však slnko zvyšuje produkciu voľných radikálov, čím zdvíha úroveň oxidačného stresu. Voľné radikály sa v tele vyskytujú prirodzene, sú vedľajším produktom mnohých fyziologických procesov a všeobecne sa spájajú najmä so starnutím. Ak vieme ako, môžeme ich eliminovať vhodnou stravou.

Prírodné zdroje pre zníženie oxidačného stresu

Viaceré sezónne potraviny obsahujú veľké množstvo antioxidantov - látok, ktoré znižujú úroveň oxidačného stresu v tele tým, že pomáhajú odstraňovať voľné radikály a odvádzať ich z tela preč. Iné zase podporujú prirodzenú produkciu vlastných antioxidantov v tele, najmä glutatiónu alebo melatonínu. Rastlinné antioxidanty patria najčastejšie do skupiny polyfenolov, ktoré okrem vyššie uvedených účinkov často pôsobia protizápalovo, pozitívne podporujú duševný stav a náladu a môžu mať vplyv na našu dlhovekosť. Antioxidanty prijaté zo stravy majú schopnosť chrániť kožné bunky spolu s kolagénom a dokonca podporovať jeho ďalšiu tvorbu. To pomáha udržiavať a zvyšovať pružnosť pokožky, predchádzať vzniku vrások a chrániť DNA kožných buniek.

Bobuľové ovocie

Jahody, čučoriedky, maliny a čerešne, ale aj brusnice, ríbezle alebo rakytník sú v lete najlepšími zdrojmi prospešných látok.

  • Jahody obsahujú superpotravinu fisetín, ktorá priamo podporuje tvorbu kolagénu (nie náhodou patria jahody medzi potraviny s omladzujúcim účinkom) a má protirakovinový účinok. Je však aj jednou z mála prírodných látok, u ktorých bol preukázaný priamy vplyv na dlhovekosť. Ďalšou podobne pôsobiacou látkou je resveratrol, ktorý sa nachádza najmä v červenom víne.

  • Lesné čučoriedky obsahujú silný pterostilbén, látku so silným vplyvom nielen na zvýšenie antioxidačnej kapacity organizmu a protirakovinové pôsobenie, ale aj s pozitívnym účinkom na duševnú rovnováhu.

  • Čerešne obsahujú melatonín, najsilnejší antioxidant organizmu, ktorý bol dlho považovaný za "obyčajný" spánkový hormón, ale jeho skutočný potenciál siaha oveľa ďalej.

Kakao

Ďalšou superpotravinou s potenciálom eliminovať negatívne účinky slnečného žiarenia je kakao - konkrétne teobromín a ďalšie polyfenoly, ktoré obsahuje. Máme však na mysli kvalitné, minimálne spracované surové kakao, ideálne ceremoniálnej kvality, ktoré si zachováva maximálne množstvo prospešných látok. Teobromín a ďalšie kakaové polyfenoly majú okrem priameho účinku na kožné bunky a ich DNA aj priaznivý vplyv na prekrvenie organizmu vrátane pokožky.

TIP! Ak teda pijete každý deň kávu, skúste ju nahradiť šálkou lahodného ceremoniálneho kakaa. A dá sa pripraviť aj ako studené smoothie - stačí ho rozmixovať s rastlinným mliekom a ľadom.

 

Astaxanthín

Ide o červené farbivo, ktoré sa nachádza predovšetkým v zelených riasach, práve v reakcii na pôsobenie UV žiarenia. Toto farbivo priamo chráni riasy a jeho účinok je prenosný na človeka. Výhoda astaxantínu spočíva nielen v jeho ochrannom potenciáli, ale najmä v jeho schopnosti podporovať adaptáciu na slnečné žiarenie.

Správna hydratácia

Samotné veľké množstvo vody nestačí na udržanie hydratácie organizmu. Hydratácia buniek a správne rozloženie vody v tele závisí od dostatočného množstva minerálov. Veľká časť populácie trpí nedostatkom minerálov a nerovnováhou elektrolytov. Prejavmi sú nedostatok energie, "ošumelý" vzhľad, predčasné starnutie a množstvo chronických zdravotných problémov.

Prirodzeným spôsobom, ako doplniť potrebné minerály a udržať telo správne hydratované, je napríklad pitie kokosovej vody,
ktorá obsahuje veľa elektrolytov, najmä často nedostatkový draslík. Z tohto dôvodu je kokosová voda vhodným nápojom pri všetkých aktivitách spojených so zvýšeným potením - od športu cez chorobu až po pôrod. 

“Pamatujte, že slunce je náš přítel a mocný zdroj energie. Jako ke všem mocným nástrojům je ale i k němu třeba přistupovat s rozumem a pokorou. Stačí spojit to nejlepší z obou světů – naši přirozenost s moderními poznatky.“

Autorka: Jana Soutor Raganová