Enzýmy… To magické slovo, ktoré počúvame už od detstva. Viete, ale čo znamená a akú úlohu v organizme hrajú? A vedeli ste, že ich nedostatok môže viesť k problémom v podobe plynatost,i či hnačiek?
Tráviace enzýmy sú jedným z kľúčových prvkov v procese dobrého a predovšetkým zdravého a efektívneho zažívania a v tele vyvolávajú biochemické reakcie, ktoré sú zásadné pre fungovanie organizmu. Efektivitou zažívania sa myslí najmä dostatočné rozštiepenie prijatých makroživín – bielkovín, tukov a sacharidov na jednotlivé stavebné prvky a súčasne aj vyťaženie cenných mikroživín – vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Naše organizmy si síce enzýmy dokážu vytvoriť sami, musíme im však na to dať dobré podmienky, najmä vhodnú stravu. Pokiaľ dlhodobo zaťažuje trávenie nezdravými, najmä priemyselne spracovanými potravinami, bude postupne dochádzať k oslabovaniu prirodzenej produkcie enzýmov z orgánov tráviaceho traktu. Tráviace enzýmy nám mnohokrát nestačia aj kvôli vychýleniu z našej bežnej diéty, či už z dôvodu osláv alebo cestovania. Nie je preto vôbec na škodu zvážiť suplementáciu enzýmov práve teraz pred Vianocami, pretože pomôžu:
- Ľahšie sa na zmenu stravy adaptovať
- Zmierniť nadúvanie a tráviace problémy
- Maximalizovať vstrebávanie živín
- Nabrať svalovú hmotu a vitalitu
- Podporiť prirodzené detoxikačné procesy
- Podporiť funkciu trávenia a činnosť tráviacej sústavy
Čože to vlastne sú tie enzýmy?
Enzýmy sú špecifické a vysoko špecializované proteíny. V našom tele majú nezastupiteľnú úlohu a to nielen v trávení. Niektoré tráviace enzýmy sú zároveň produkované naším vlastným organizmom - v celom tráviacom trakte od ústnej dutiny, cez žalúdok, črevá a mikróbiom až po pankreas. Delia sa podľa toho, čo štiepia.
Mechanizmus štiepenia býva často popisovaný ako zámok a kľúč. Enzým nasadá, rozštiepi substrát a pokračuje ďalej. Keď však žiadny kľúč nepasuje, máme problém. To poznajú napríklad ľudia trpiaci intoleranciou. Stále viac pribúda napríklad tých, ktorí nedokážu stráviť lepok či laktózu.
Enzýmy sú súčasťou všetkých živých tkanív, nájdeme ich v rastlinách, živočíchoch, hubách a sú produkované aj baktériami. Aj preto odporúčame suplementáciu enzýmov podporiť aj probiotikami. Superhuman Enzymes a Probiotiká Superhuman sú doplnky, ktoré spolu úzko súvisia, spoločne opatrujú náš tráviaci trakt, mikróbiom a vzájomne posilňujú svoj účinok.
Superhuman Enzymes odomknú živiny
Synergická zmes Superhuman Enzymes je unikátna svojou bohatosťou. Okrem základných enzýmov, ktoré sú potrebné na štiepenie bielkovín, sacharidov a tukov, obsahuje aj celý rad špecifických enzýmov pre efektívnejšie trávenie rastlinnej stravy, zmiernenie možného negatívneho efektu rastlinných antinutrientov a ťažkostí s trávením veľkého množstva vlákniny. Medzi tieto špecifické enzýmy patrí aj enzým, ktorý pomáha štiepiť beta glukány - cenné látky s veľkým zdravotným prínosom, ktoré sú obsiahnuté najmä v hubách. Ďalej obsahuje aj laktázu, ktorá pomáha s trávením mliečnych výrobkov.
Superhuman Enzymes sú navyše obohatené o vitamíny B1, B6 a B12, horčík, vápnik a mangán a extrakt z Indického egrešu zvaného tiež Amalaki, ktorý je najbohatším známym zdrojom vitamínu C a bohatým zdrojom antioxidantov.
Kedy zaradiť suplementáciu enzýmov?
Nevhodná životospráva, nedostatok čerstvých potravín a surovín, nadmiera priemyselne spracovaných potravín alebo dlhodobá absencia určitej skupiny potravín, to všetko sú situácie, do ktorých sa každý z nás niekedy dostal. A práve preto je dobré mať tráviace enzýmy po ruke v domácej lekárničke a pri týchto príležitostiach ich využiť.
Druhým prípadom, kedy siahnuť po enzýmoch v podobe doplnku sú choroby tráviaceho traktu, metabolické a iné chronické ochorenia, potravinové intolerancie, genetické poruchy, dysfunkcia orgánov či narušenie funkcie pankreasu a čriev.
Práve pri obnove funkcie tráviaceho traktu v rámci riešenia chronických a akútnych syndrómov, môže dodanie enzýmov značne pomôcť. Princípom v takej chvíli je maximalizovať efektivitu trávenia a tým tráviaci trakt ďalej nezaťažovať nestrávenou potravou. Súčasťou takejto cesty je podpora obnovy orgánov tráviacej sústavy a vyživenie organizmu pre naštartovanie samoopravných procesov.
Najdôležitejšia je pestrá vyvážená strava
Opakujeme to stále. Zdravej vyváženej strave, postavenej ideálne na čo najviac sezónnych potravinách, sa nič nevyrovná. Aby sme z potravy získali všetko, čo potrebujeme, kľúčová je rovnováha a kvalita nášho stravovania. Potraviny, ktoré sú bohaté na prírodné tráviace enzýmy, sú napríklad banány, kefíry, med či naša kokosová voda, ktorá je navyše plná polyfenolov.
Věděli jste, že…
…tráviace enzýmy sú aktívne pri teplote ľudského tela? Nad teplotu 40 stupňov celzia sa rozkladajú. To je dôvodom, prečo môže byť toľko prínosná konzumácia určitých druhov čerstvého ovocia ako je ananásu či papája, najmä po jedle. Ide o tradičný spôsob „suplementácie“ tráviacich enzýmov známy už z čias Antiky.
Už teraz tušíte, že pre Vás tohtoročné Vianoce budú náročné? Dajte si aspoň trojtýždňovú kúru s našimi doplnkami a pozorujte rozdiely.