Späť

Krásna pokožka a črevný mikrobióm: ako spolu súvisia?

Stav pleti a pokožky je odrazom nášho vnútorného sveta. Krása vo vnútri a krása na povrchu spolu veľmi úzko súvisia nielen v rovine duševnej, ale aj fyzickej. Každá žena túži po kráse, chce byť spokojná so svojím vzhľadom a sama so sebou, často však v dnešnom hektickom svete rieši iba tú povrchnú krásu a nevenuje pozornosť oveľa dôležitejšiemu aspektu – vnútornému zdraviu.

A prečo je to také dôležité?

Pokožka a jej vzhľad sú definované nielen tým, ako sa o ňu staráme zvonku, ale aj tým, ako sa o svoje telo staráme vnútorne. Aby sme mali zdravo vyzerajúcu pokožku, musíme žiariť najskôr vo vnútri. Náš celkový životný štýl (strava, spánok, stres, pitný režim), genetické faktory, ale aj prostredie, v ktorom žijeme a kým alebo čím sa obklopujeme, ovplyvňuje metabolické pochody v našom tele negatívnym aj pozitívnym smerom, a rovnako tak sa odráža aj na stave našej pokožky.

TEN MIKROBÓM

Veľkú a zásadnú úlohu v tomto smere hrá aj náš črevný mikrobióm, ktorý, ako už vieme, sa významne podieľa na budovaní pevného zdravia. Predstavuje komplexnú jednotku ovplyvňujúcu množstvo procesov v tele vrátane tých, ktoré sú spojené so zdravím pokožky. Teda nielen črevá a ich kondícia, ale aj to, aké črevné osídlenie v nich prevažuje, má kontrolu nad stavom pokožky. Koža je teda taký pomocný barometer, ktorý nám hovorí, čo sa deje vo vnútri nášho čreva. Nielen poruchy tráviaceho traktu, ale aj črevná disbióza sú spojené s kožnými prejavmi.

NEZABÚDAJTE NA ZÁPAL! HLAVNÝ UKAZOVATEĽ TOHO, ŽE NIEČO NIE JE V PORIADKU…

Nezdravý vzhľad pokožky, či rôzne kožné problémy ako akné, či ekzémy sú znakom toho, že zdravie čriev nie je v plnej sile av tele dochádza pravdepodobne k zápalovým stavom. Zdravie čriev a zápalovosť hrajú totiž spoločne v kondícii pokožky veľmi zásadnú rolu.

Zápalová reakcia je prirodzenou a prospešnou reakciou tela, bez ktorej by dochádzalo k postupnému poškodzovaniu našich tkanív a orgánov.

Akútny zápal je teda potrebnou a ochrannou reakciou organizmu pri stretnutí s cudzorodými látkami. Pokiaľ ale akútny zápal pretrváva a nie je organizmom správne vyliečený a ukončený, dochádza k problémom, ktoré sa môžu neskôr prejavovať rôznymi ťažkosťami. V tomto smere potom hovoríme o chronickom zápale. Ten v tele pretrváva a negatívne ovplyvňuje celý organizmus, ktorý je tak udržovaný v „chorom“ stave.

Pretože zhruba 70 % nášho imunitného systému sa nachádza v črevách, je teda zápalová odpoveď z veľkej časti regulovaná práve tu. Vplyv črevného mikrobiómu na imunitný systém hostiteľa je obrovský

 

atrey a katerina cocofir

Pokiaľ je navyše naša imunita neustále stimulovaná nevhodnou stravou (napr. alergénom v potravine) či inými faktormi, ktoré sú pre náš organizmus zaťažujúce, dochádza k spúšťaniu zápalovej reakcie v reakcii na elimináciu danej látky. To z dlhodobého hľadiska vedie k narušovaniu črevných buniek a spojov medzi nimi a k priepustnosti čreva. Vďaka tomu sa látky z čreva – toxíny, metabolity baktérií a odpadové látky dostávajú do krvi a kolujú v organizme. Tie potom prechádzajú do tkanív v celom tele a spôsobujú chronický zápal. 

Preto dlhodobá konzumácia zlej stravy a nezdravý životný štýl narúša nielen naše črevá, ale aj mikrobióm. Priateľské baktérie nedostávajú potrebné živiny, umierajú a premnožujú sa zdraviu neprospešné baktérie. Všetky tieto faktory sa nám v konečnom dôsledku prejavia nejakým zdravotným výkyvom od únavy, bolestí hlavy, kožnými problémami či spustením ochorenia.

Náš organizmus s nami neustále interaguje a pokiaľ je v našom tele niečo v neporiadku, naznačuje nám danú nerovnováhu postupnými „signálmi“. Medzi typické kožné problémy, ktoré môžu signalizovať základnú črevnú nerovnováhu, patria vyrážky, pupienky, akné, začervenanie, suchosť a/alebo zápal kože, ktorá môže vyzerať unavene a má tendenciu rýchlejšie starnúť. Je teda potrebné vnímať nás samotné, naše telo a starať sa oň, ako najlepšie vieme.

Hippokrates, nazývaný otcom medicíny, už v rokoch 460 – 370 pred Kristom, povedal: „Všetky choroby začínajú v črevách“. A mal pravdu!

ZDRAVÝ MIKROBIÓM, ZDRAVÁ POKOŽKA

Ukazuje sa, že črevný mikrobióm ovplyvňuje aj kožný mikrobióm, a to prostredníctvom mastných kyselín s krátkym reťazcom. Tie vznikajú fermentáciou vlákniny črevnými baktériami a určujú zastúpenie určitých bakteriálnych druhov v rámci kožného mikrobiómu a ovplyvňujú tak kožné imunitné obranné mechanizmy. Preto je dôležitý zvýšený príjem vlákniny, ktorá okrem toho, že funguje ako prebiotikum pre priateľské baktérie, taktiež podporuje motilitu čriev, zvyšuje vstrebávanie vody a pomáha čreva čistiť. 

Je to vlastne úplne jednoduché: pokiaľ sa budeme starať o svoj mikrobióm a eliminujeme faktory zaťažujúce náš organizmus, postupne sa dostaví aj vedľajší „bonusový“ efekt v podobe zdravej pokožky. Treba povedať, že cesta od nezdravej a problematickej pleti k tej žiariacej môže byť beh na dlhú trať, pretože v tele musí najskôr dôjsť k eliminácii zápalu, upokojeniu imunitného systému, regenerácii a preliečeniu čriev a obnove zdravia mikrobiómu. U každého táto cesta trvá inak dlho a je spojená s odlišnými individualizovanými opatreniami (zmena stravy, eliminácia niektorých potravín atď.).

Krasna pokozka a strevni mikrobiom

Súčasne treba zohľadniť aj stres manažment, relaxáciu a dostatočný spánok. Rovnováha a pokoj našej duše a mysle predstavujú ďalší významný pilier, ktorý má vplyv na naše zdravie vrátane pokožky. Preto na dosiahnutie vytúženého efektu zdravej a žiariacej pleti musíme pozerať na naše telo komplexne a nezabúdať aj na tieto faktory.

ČO VIAC MÔŽEM PRE SVOJ MIKROBIÓM UROBIŤ?

Celý proces ale môžete urýchliť a podporiť konzumáciou tých správnych fermentovaných produktov a suplementov.. V tomto smere rozhodne nesiahnete vedľa, keď pre podporu svojho mikrobiómu zaradíte Probiotiká Superhuman, ktoré sú vo svojom zložení úplne unikátne. Obsahujú 28 bakteriálnych kmeňov, ktoré podporujú črevnú stenu aj celkové fungovanie mikrobiómu, a prebiotickú vlákninu, ktorá zabezpečí, aby sa baktérie dostali do čriev. Vláknina galaktomanan v našich fermentovaných produktoch navyše pomáha chrániť priateľské baktérie pred kyslým prostredím v žalúdku

Možno budete prekvapení, ale priaznivé účinky niektorých črevných baktérií na zdravie a vzhľad pokožky boli preukázané v mnohých štúdiách aj v súvislosti s podporou hydratácie pokožky. Skvelou správou je, že presne tieto priateľské baktérie, a ešte oveľa obsahujú naše fermentované produkty. Vyskúšať môžete nielen osviežujúci Symbiotic Cocofir v rôznych príchutiach, ale aj lahodné jogurty z radu Primebiotic Cocoguard či Symbiotic Cocoguard.

 

Pokiaľ vaša pokožka nie je v dobrej kondícii, je podráždená, zapálená alebo začervenaná, je vysoká pravdepodobnosť, že v črevách dochádza k nerovnováhe. Pamätajte, že neexistuje žiadny univerzálny prístup a žiadny „dokonalý“ probiotický profil, ktorý by zaručene fungoval pre každého. Najlepšia vec, ktorú môžete pre svoje zdravie urobiť, je jesť vyváženú stravu a fermentované potraviny bohaté na probiotiká s rozmanitým zastúpením rôznych druhov a kmeňov.

Vďaka tomu podporíte svoj mikróbom a zdravie čriev a tým aj žiarivú pokožku. Súčasne nezabúdajte na pitný režim, kvalitný spánok, pravidelnú fyzickú aktivitu a stres manažment, ktoré hrajú v zdraví pokožky tiež veľmi zásadnú úlohu.

Tip na koniec:

Vyskúšajte domáci kokosovo-kávový peeling. Najemno namleté ​​kávové zrnká premiešajte so 100 ml Cocofiru a naneste na pleť či celé telo. Krúživými pohybmi premasírujte pokožku, nechajte pôsobiť 10 minút a potom opláchnite. Odstránite tak odumreté kožné bunky, dodáte pokožke potrebné nutrienty a podporíte kožný mikrobióm.

Reference:

  1. Young B. L., Eun J. B., Hei S. K., Potential Role of the Microbiome in Acne:A Comprehensive Review, J. Clin. Med. 2019, 8, 987; doi:10.3390/jcm8070987
  2. Salem I. Ramser A., Isham N., Ghannoum M. A.,The Gut Microbiome as a Major Regulator of the Gut-Skin Axis, Front. Microbiol., 10 July 2018, https://doi.org/10.3389/fmicb.2018.01459
  3. Pessemier B., Grine L., Debaere M., Maes A., Paetzold B., Callewaert Ch., Gut–Skin Axis: Current Knowledge of the Interrelationship between Microbial Dysbiosis and Skin Conditions, Microorganisms 2021, 9, 353. https://doi.org/10.3390/microorganisms9020353
  4. Třebichavský I., Vznik a ukončení zánětu, ŽIVA 1/2017
  5. Ellis R.S, Nguyen M., Vaughn A. R., Notay M., Burney W. A., Sandhu S., Sivamani R. K, The Skin and Gut Microbiome and Its Role in Common Dermatologic Conditions, Microorganisms 2019, 7, 550; doi:10.3390/microorganisms7110550