Prepadli ste cez leto osviežujúcemu kúzlu kokosu, ale s príchodom zimy si vaše telo žiada inú stravu? Je logické, že studených a ochladzujúcich potravín jete v tomto ročnom období menej. V jedálničku si určite nechajte Cocoguard, Cocofir a ďalšie fermentované potraviny. Trávenie vám za ne poďakuje, pretože posilnia črevný mikrobióm. Pre úspešný štart dňa alebo po návrate z prechádzky však pridajte do jedálnička jedlá, ktoré vás zahrejú.
Zahrejte sa jedlom
Podľa tradičnej čínskej medicíny nás niektoré potraviny skôr ohrievajú a iné ochladzujú. V letnom článku sme hovorili o tom, ako sa so stravou ochladiť. Teraz potrebujeme pravý opak. V chladných obdobiach dávajte prednosť potravinám a úpravám, ktoré telo zahrejú.
Skvelá správa je, že kokos a výrobky z neho sú niekde v strede. Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny je jeho termický účinok neutrálny, môžete si ho preto v rôznych obmenách dopriavať po celý rok.
Raňajky sú základ úspešného dňa
V kombinácii so zahrievajúcou pohánkou vyskúšajte naše dobroty napríklad vo forme rannej kaše.
Zimná pohánková čoko kaša • 65 g pohánky |
POSTUP: Pohánku zmiešame so sušeným mliekom / mliekom v plechovke a zalejeme studenou vodou. V hrnci všetko spolu necháme prejsť varom, pridáme čokoládovú nátierku a miešame až do úplného rozpustenia. Podávame s višňami, obľúbenými orieškami či strúhaným kokosom.
Po popoludňajšej prechádzke v sychravom počasí vám zase urobí dobre kešu nápoj, ktorý sa hodí nielen na Vianoce. Okrem toho, že je teplý, zahrieva i silou perníkového korenia. A zaženie popoludňajšie chute na sladkosti.
Pripravený ho budete mať za chvíľku, ale deň vopred si namočte kešu orechy a dajte kokosovú smotanu vychladiť do chladničky, aby sa dobre šľahala.
Hrejivý kešu nápoj • 30 g kešu orechov |
POSTUP: Kešu orechy si cez noc namočíme vo vode, aby zmäkli. Nasledujúci deň ich spolu s mliekom, ďatľami a perníkovým korením rozmixujeme na hladký krémový nápoj. Môžeme pridať i rumovú arómu.
Hotový krém prelejeme do menšieho hrnca a za občasného premiešania zahrievame na malom plameni. Medzitým si pripravíme šľahačku. Oddelíme tuhú časť kokosového mlieka, pridáme sladidlo, vanilku a v mixéri rozmixujeme na tuhú šľahačku.
Kešu nápoj nalejeme do pohára, navrch pridáme šľahačku a posypeme škoricou.
Na koláčiky je ešte skoro, ale deti majú maškrtné jazýčky?
Predvianočná doba a samé Vianoce sú pre maškrtenie ako stvorené. Dávajte si ale pozor, čím detské chute uspokojíte. Ak chcete, aby si deti užili nielen maškrtenie, ale i spoločný čas, prizvite ich k príprave mikulášskych lízaniek. Budete ich mať hotové za chvíľku.
A pozor, ochutnávanie v priebehu prípravy povolené. Žiadna zo surovín nepotrebuje ďalšiu tepelnú úpravu, takže môžete svoje ratolesti v kľude nechať, aby zobkali.
Mikulášske lízanky • 60 g Kokosová nátierka čokoládová BIO |
POSTUP: Kokosovú múku, kakao a rozpustenú nátierku zmiešame dohromady. Potom pridáme kokosové mlieko zmiešané s vanilkou a javorovým sirupom. Zvlášť si nasekáme čokoládu a pridáme do zmesi, ktorú riadne premiešame. Vytvarujeme guličky, ktoré napichujeme na špáradlá a aspoň na hodinu ich odložíme do mrazničky, aby stuhli. Medzitým si rozpustíme čokoládu s kokosovým olejom a stuhnuté lízanky v nich obaľujeme a zdobíme podľa chuti. Môžeme použiť napríklad strúhaný kokos, čokoládu, kakao, orechy, alebo iné suroviny, ktoré máme radi. Skladujeme v chladničke.
Máte vlastný overený recept na kokosové dobroty, ktoré vás zaručene zahrejú? Dajte nám o nich vedieť! Označte nás na našom Instagrame @wildandcocoslovensko alebo nám napíšte na milujem@wildandcoco.com.